Wycieczka do Sandomierza i Świętej Katarzyny

W dniach 21 – 22 czerwca klasy 3 PIN, 2 PIN i 3 PFP udały się na wycieczkę do Sandomierza i Świętej Katarzyny. Wyjazd został dofinansowany z projektu „Poznaj Polskę”. Tematem przewodnim było poznanie regionu świętokrzyskiego z wybranym zabytkami. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Sandomierza, a w tym kolejno Podziemna Trasa Turystyczna, Brama Opatowska z XIV w. , kościół św. Józefa, który razem z innymi zabytkami nieruchomymi jako sandomierski historyczny zespół  architektoniczno-krajobrazowy został wpisany w 2017 r. na listę pomników historii. Młodzież dzięki przewodnikowi poznała historyczny rys powstania miasta. W celu umożliwienia uczniom lepszego poznania ziemi opatowskiej udaliśmy się do Ujazdu, aby zwiedzić z przewodnikiem ruiny największej budowli pałacowej w Europie. To kolejny obiekt w województwie świętokrzyskim mający status pomnika historii. Kolejnym elementem wynikającym z tematyki wycieczki była wizyta w Sanktuarium Relikwii Drzewa Świętego Krzyża. Uczniowie zwiedzili z przewodnikiem najstarsze Sanktuarium na ziemiach polskich. Święty Krzyż to symbol Gór Świętokrzyskich, położony w samych ich sercu, na Łysej Górze – to pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Zagnańsku, aby obejrzeć jeden z najstarszych dębów w Polsce – dąb Bartek. Według pomiaru w 2022 r. dąb ma 684 lata. Od 1954 roku chroniony prawem pomnika przyrody.