Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiony w 2005 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych upamiętnia ofiary nienawiści, rasizmu i uprzedzeń, systemowej dyskryminacji leżących u podstaw nazistowskiej ideologii, która doprowadziła do cierpienia i śmierci co najmniej 1,1 miliona obywateli większości krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydów. Symbolem Zagłady, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stał się niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady Auschwitz. Jego wyzwolenie dokonało się właśnie 27 stycznia 1945 r.
Społecznicy miasta skupieni w grupie „Bliscy i oddaleni” od lat dbają o pamięć o żydowskich mieszkańcach miasta Mińsk Mazowiecki i historii żydowskich obywateli Polski. W tym roku naszymi partnerami są Zespół Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckimoraz Muzeum Getta Warszawskiego.
• 27 stycznia 2025 r. zapraszamy na spacer połączony z niezwykłymi opowieściami o mieszkańcach Mińska spoczywających na miejscowym cmentarzu żydowskim przy ul. Dąbrówki. Chętnych prosimy o zgłaszanie się droga mailową – bliscyoddaleni@gmail.com lub tel. 516 844 327 do 25.01.2025 r.
• 29 stycznia 2025 r, o godz. 14.00 zapraszamy nauczycieli powiatuna tematyczną konferencję edukacyjną, połączoną z prezentacją materiałów przygotowanych w ramach mobilnego projektu „Sztetl w drodze”, która odbędzie się w Zespole Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim, ul. Budowlana 4 (budynek internatu).
Program konferencji:
14.00 – 15.00 – pokazowa lekcji historii dla nauczycieli z wykorzystaniem materiałów „Sztetl w drodze” – dr Lilla Kłos.
Dr Lilla Kłos, historyczka, autorka książek i artykułów poświęconych lokalnej historii, w tym historii społeczności żydowskiej, poprowadzi lekcję dla uczniów szkoły ponadpodstawowej. W trakcie lekcji wykorzystane zostaną zasoby edukacyjne przygotowane na rzecz „Sztetla w drodze”.
Przerwa kawowa
15.20 – wprowadzenie historyczne wokół rocznicy i idei projektu „Sztetl w drodze” – Ewa Borkowska.
15.30 – 16.00 – “Nauczanie o Holokauście na Tik -toku? – o wykorzystaniu serwisów internetowych w edukacji” – wystąpienie dr Maszy Makarowej z Muzeum Getta Warszawskiego.
Media społecznościowe stanowią dla młodych ludzi podstawowe źródło wiedzy o świecie. Warto rozumieć ich funkcjonowanie i poznać te z nich, którymi młodzi ludzie szczególnie się interesują i które są ich (wirtualną) codziennością. Dr Masza Makarowa, edukatorka Muzeum Getta Warszawskiego, pokaże, jak wykorzystywać popularne serwisy do edukacji o trudnej historii i jak nadać im edukacyjne znaczenie.
16.15 – 16. 45 – prezentacja mobilnego projektu “Sztetl w drodze” – Ewa Borkowska.
Mobilna wystawa „Sztetl w drodze” poświęcona jest dziedzictwu żydowskiej społeczności Mińska Mazowieckiego. Składa się z przenośnych parawanów, które gromadzą zdjęcia z mińskiego sztetla. Uzupełnia ją walizka pełna artefaktów związanych z ludźmi, miejscami i zdarzeniami. Wystawie towarzyszy obudowa metodyczna.
Wystawa to doskonały materiał do przeprowadzenia warsztatów w szkołach i placówkach edukacyjnych.
16.45. Zakończenie konferencji.
Organizatorami i partnerami konferencji są Zespół Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim, Muzeum Getta Warszawskiego i Bliscy i Oddaleni.